U ponedeljak, 22. februara, učenici Savremene gimnazije su kroz mini-debate i vežbanja pokušali da odgovore na važna pitanja koja se odnose na značaj i očuvanje maternjeg jezika. Na ovaj način, obeležen je Međunarodni dan maternjeg jezika, koji se od 2000. godine obeležava svakog 21. februara.
Ovaj važan datum za svaku naciju ustanovljen je od strane UNESCO-a, a na predlog Bangladeša, kako bi svuda u svetu bila podignuta svest o značaju maternjeg jezika.
Značaj maternjeg jezika
Savremeni gimnazijalci su na časovima srpskog jezika razgovarali o značaju negovanja i očuvanja maternjeg jezika, jer on predstavlja kako nacionalni identitet, tako i identitet svakog pojedinca.
Kroz razgovor sa profesorkom, učenici su konstatovali sve češću pojavu doslovnog prevođenja i preuzimanja stranih reči i izraza, pre svega iz engleskog jezika, čime se narušava jezičko nasleđe i melodičnost maternjeg jezika. Učenici su uočili i to da je razvoj tehnologije, iako je učinio komunikaciju i kulturnu razmenu jednostavnijom, rezultirao velikim uplivom stranih reči.
Radionica puna smeha
Kako bi se na praktičnom primeru oprobali u doprinošenju očuvanju srpskog jezika, učenici su učestvovali u zanimljivoj vežbi: pokušali su pronađu najadekvatniju srpsku reč za jednu od najkorišćenijih stranih reči među mladima, a to je „selfie” .
Rezultati su bili originalni i duhoviti, a neki od najinteresantnijih su: svojko, sebić, samofotko, jaslik, egoslik, ekranko. Iako nesigurni u to koliko neki od ovih termina mogu da zažive u jeziku, učenici će se potruditi da ishod bude drugačiji.
Važnost očuvanja jezika
Na kraju debate, savremeni gimnazijalci došli do zaključka da srpski jezik nije jedini koji treba da odoli snažnim uticajima kako tehnoloških inovacija, tako i drugih jezika.
Oni su istakli da negovanje maternjeg jezika ne isključuje mogućnost da se uspešno uče drugi jezici. Naprotiv, dobro poznavanje maternjeg jezika olakšava učenje svih drugih jezika i zato je važno očuvati ga.