Interdisciplinarni čas pod nazivom „Oblaci i oblici” ukrstio je ideje profesora geografije Ivana Matejića i profesorke likovne kulture Ane Manojlović. Na ovom interaktivnom času, učenici Savremene gimnazije imali su prilike da svoje znanje i kreativnost pokažu kroz spoj geografije i likovnog.
Iako tema koja obrađuje stvaranje magle i oblaka podseća na sumorne dane kada se javljaju ove atmosferske pojave, čas je bio veseo, inspirativan i ispunjen radnom atmosferom.
Šta su učenici drugačije radili na času geografije i likovnog?
Nakon što su učenici dobili potrebna objašnjenja o tome kako nastaju magla, smog, a potom i oblaci, kao i koje vrste oblaka postoje, prešli su na realizaciju kreativnog zadatka.
Savremeni gimnazijalci su, koristeći maštu i znanje o tipovima oblaka, crtali podtipove kao što su, na primer, kumulonimbusi ili cirostratusi. Za pronalaženje najadekvatnije tehnike crtanja postarala se profesorka Ana Manojlović, dajući inspiraciju učenicima kroz razne primere i mnogobrojna rešenja.
Više znanja na zabavan način
Kada nastava podstiče učenike da pokrenu maštu, koriste informacije koje su prethodno usvojili i vizuelno predstave naučeno, onda je garancija znanja i razumevanja gradiva veća i dugotrajnija.
Nakon ovako organizovanog eksperimentalnog časa, pored brojnih zanimljivih i korisnih znanja, ostaje nam i mnogo interesantnih i lepih crteža raznih tipova oblaka.
Fotografije sa ovog interdisciplinarnog časa pogledajte u galeriji.