Savremeni gimnazijalci nedavno su na časovima srpskog jezika učili o životu i delima Danila Kiša. Kako bi otkrili više o životu slavnog srpskog pisca, učenici su se priključili jedinstvenoj kulturnoj manifestaciji „Književni vodič kroz Beograd”.
Stazama sećanja
Šetajući tragovima Danila Kiša, učenici su imali prilike da čuju brojne priče o životu Kiša koje krije Beograd, grad u kome je Kiš studirao i stvarao.
Koračajući putevima koji nisu ucrtani u mapu grada – pored kuća, stanova, kafana koje više ne postoje, osim u sećanjima – učenici su čuli priče o duhu vremena u kome je Danilo Kiš živeo i stvarao. Kako je Danilo Kiš stigao u Beograd, gde i kako je živeo, šta je sve prošao na svom putu da postane veliki pisac, samo su neke od zanimljivosti koje su učenici imali prilike da saznaju.
Književno iskustvo na beogradskim ulicama
Savremeni gimnazijalci krenuli su od železničke stanice, na koju je pisac dva puta kročio putujući iz Cetinja. Prvi put kako bi učio srpski, jer je pre Cetinja živeo u Mađarskoj i govorio mađarski; drugi put da studira svetsku književnost u Beogradu. Ne samo da sa tog mesta počinju Kišovi beogradski dani, već su i sami vozovi značajni za Kiša, a naši učenici su znali zbog čega.
Usledio je nastavak kroz Balkansku ulicu, zatim kroz pasaž gde je Kiš živeo kao student, pored Doma sindikata i čuvene kafane Prešernova klet, u kojoj je svoja iskustva razmenjivala intelektualna elita tadašnjeg Beograda. Knez Mihailova ulica odvela je učenike do Francuskog kulturnog centra, SANU, a zatim i Filološkog fakulteta, na kom je Kiš studirao. Povratak je obeležila šetnja kroz poznatu Skadarsku ulicu.
Učenje kroz zabavne doživljaje
Kada gradivo sa kojim se učenici susreću postane iskustvo više se zabave, a i krajnji rezultat učenja je bolji. Učenici postaju zainteresovaniji za materiju i duže se sećaju onoga o čemu su učili.
Verujemo da je savremenim gimnazijalcima priča o tome kako su beogradski dani Danila Kiša uticali na njegovo stvaralaštvo pomogla da još bolje razumeju dela ovog velikog pisca.