Savremeni gimnazijalci su u petak, 30. septembra, zajedno sa svojim profesorima uživali u Noći istraživača, događaju posvećenom popularizaciji nauke kroz učenje i zabavu. Na interaktivan način, upoznali su se sa naučnicima i njihovim dostignućima, i uvideli kako se dolazi do velikih otkrića.
Aktuelna migrantska kriza u Evropi inspirisala je organizatore sedme Noći istraživača da se pozabave temama migracija i puteva.
A kojim su putevima išli savremeni gimnazijalci u Noći istraživača? Ovi štandovi su na njih ostavili najsnažniji utisak.
Spoj biologije i programiranja na jednom mestu
Iako su se upoznali sa različitim i zanimljivim temama, gimnazijalci su se najduže zadržali na Kalemegdanu, gde im je posebnu pažnju privukao štand Prebroj me ako smeš.
Ovde su saznali kako mikroorganizmi izgledaju kada se zaseju na hranljivoj podlozi, na koji način mogu da iskoriste telefon da prebroje mikroorganizme i zašto je dezinfekcija ruku veoma važna.
Zombiji i svemirske destinacije kao najveća atrakcija
Da li pravi zombiji stvarno postoje?
U životinjskom svetu postoje, a u to su se učenici i uverili gledajući fotografije parazitoida i domaćina i slušajući predavanje o mehanizmina koje paraziti koriste u hipnozi domaćina kako bi ga omamili.
Na štandu Upoznajte prave zombije učenici su saznali kakva je razlika između parazita i parazitoida, ali i kojim sredstvima se služe ovi organizmi kako bi iskoristili svog domaćina.
I Svemirske destinacije su ostavile jak utisak na gimnazijalce. Mladi istraživači su pokazali učenicima kako je moguće kolonizovati Mars, kao i šta je sve potrebno uraditi ako žele da nastane neku planetu.
I zanimljivo i poučno iskustvo
Brojni naučni poduhvati kojima su savremeni gimnazijalci prisustvovali u Noći istraživača razvili su kod njih pravi istraživački gen. Uzbudljivi eksperimenti ostavili su snažan utisak na učenike, a nova saznanja su ih podstakla da stiču znanja iz prirodnih predmeta uz pomoć kojih će bolje upoznati svet oko sebe.