Savremeni gimnazijalci su u utorak, 28. marta, posetili Kuću legata kako bi uživali u izložbi grafika koje je Pablo Pikaso, jedan od najvećih umetnika svih vremena, uradio između 1930. i 1937. godine.
Mladi ljubitelji dela ovog čuvenog španskog slikara i vajara imali su priliku da posvedoče o njegovom neizmernom talentu i umetničkom stilu, po kome je i danas prepoznatljiv, i da obogate svoja znanja o tehnikama stvaranja u grafici.
„Vollard Suite”: Grafike koje inspirišu
Izložba „Vollard Suite” obuhvata 27 listova različitih motiva i 73 lista podeljena u pet tematskih celina: „Ljubavna bitka”, „Skulptorov atelje”, „Rembrant”, „Minotaur” i „Slepi Minotaur”.
Ove grafike su nastale na podsticaj Ambroaza Volara, velikog kolekcionara i Pikasovog bliskog prijatelja. Osim 80 listova iz Volarove mape, savremeni gimnazijalci su u Kući legata videli i šest plakata, tri litografije, tri tanjira i skicen blok. Saznali su sve o ovim delima i procesu njihovog stvaranja, a osim kustosa, koji ih je vodio kroz izložbu, profesorka likovne kulture Ana Manojlović dodatno im je objasnila tehnike suve igle i bakropisa, kojima se Pikaso služio prilikom stvaranja ovih dela.
Savremeni gimnazijalci u ulozi Pikasa
Kako bi na pravi način doživeli ovu vrstu likovne tehnike, učenici Savremene gimnazije su pokazali svoj talenat kroz kreativan zadatak. Stavili su se u ulogu Pikasa i pokušali da reprodukuju jedno od dela sa izložbe koje je na njih ostavilo najjači utisak. Na taj način uvideli su značaj ove veštine i dobre likovne tehnike u umetničkom izražavanju.
Koliko je zahtevno stvoriti delo koje sadrži manje likovnih elemenata od onih na koje su ranije navikli, bilo im je dosta jasnije nakon ovog stvaralačkog izazova.
Učvršćivanje ljubavi prema umetnosti
Profesori Savremene gimnazije znaju da se znanje ne stiče samo u učionici i u školskim klupama, i baš zato svojim učenicima pružaju priliku da razviju umetničku svest kroz brojne kulturne, obrazovne posete i manifestacije.
Na taj način, pored bogatijeg znanja iz oblasti umetnosti, učenici šire i granice svog stvaralačkog izražavanja, što je od izuzetnog značaja za njihov celokupan razvoj.
Pogledajte još fotografija u našoj galeriji.