U celom svetu mart se tradicionalno proslavlja kao mesec frankofonije, pa su se i savremeni gimnazijalci u petak, 31. marta, zanimljivom manifestacijom pridružili svim ljubiteljima francuskog jezika, kulture i umetnosti.
Šta je to frankofonija?
Frankofonija je međunarodna organizacija koja predstavlja skup država, zemalja i regija koje koriste francuski kao nacionalni, službeni i radni jezik.
Moderna frankofonija je stvorena 1970. godine, kada su zaživele ideje „jednakosti, komplementarnosti i solidarnosti” (égalité, complémentarité, solidarité), koje ova organizacija propagira. Njene zemlje članice sarađuju na različitim poljima, kao što su kultura, nauka, ekonomija, pravda i mir, a kod nas se proslavlja od 2006. godine, kada se Srbija priključila Međunarodnoj organizaciji frankofonije kao posmatrač.
Savremeni gimnazijalci u ulogama slavnih Francuza
Učenici Savremene gimnazije koji uče francuski jezik priredili su za svoje drugare zanimljiv muzičko-scenski program.
Maskirani u slavne ličnosti važne za francusku istoriju i kulturu navodili su svoje drugare da pogode u čijoj koži se oni zapravo nalaze. Neobične i uverljive maske, kostimi i rekviziti pomogli su im da se što bolje poistovete sa likom koji tumače.
Među misterioznim junacima našli su se slikar impresionizma Klod Mone i prva žena dobitnica Nobelove nagrade, Marija Kiri. Učenice su već na prvi pomen „male crne haljine” brzo pogodile da je reč o modnoj kreatorki Koko Šanel, a nije im promaklo ni to da je poznatu rečenicu „ako nemaju hleba, neka jedu kolače” izgovorila Marija Antoaneta, jedna od najmoćnijih žena u istoriji Francuske. Savremeni gimnazijalci su se okušali i u cipelama Molijera, Žana Renoa, Edit Pjaf, Viktora Igoa, Zinedina Zidana, Luja XIV, Napoleona i Jovanke Orleanke. Svi oni su se u istom trenutku našli na istom mestu i oživeli različite epohe francuske istorije.
Spoj ovakve neobične družine mogao je da se desi samo u stvarno drugačijoj školi, u kojoj kreativnost briše granice vremena i prostora.
Zvuci, mirisi i ukusi Francuske
Posebnu čar ovom tematskom danu u Savremenoj dali su muzički nadareni savremeni gimnazijalci. Oni su izvođenjem poznatih pesama dočarali melodičnost francuskog jezika i tako u učionice preneli atmosferu Francuske, učinivši da svi na trenutak pomisle da sede na obali Sene ili Loare.
Uživanje su pojačali prepoznatljivi mirisi Šanel parfema, koji su se širili Savremenom gimnazijom, a kako nijedna poseta Francuskoj ne može da prođe bez ukusa čuvenih kroasana, gostima su ovaj specijalitet poslužili njihovi slavni francuski domaćini.
Stvarno drugačiji pogled na francuski jezik i kulturu
Nadahnuti i inspirisani duhom Francuske, savremeni gimnazijalci su obogatili svoja znanja, a zanimljiv i originalan pristup nastavi kod njih je još više probudio interesovanje za istoriju, tradiciju i kulturu ovog naroda.
Nastava u Savremenoj gimnaziji izlazi iz okvira tradicionalnog i omogućava učenicima da ono o čemu uče zatim i iskustveno istraže, isprobaju i praktično dožive kako bi znanje postalo trajno i neizbrisivo. Upravo zato su kod učenika ovakvi časovi među omiljenima.