Učenici drugog razreda Savremene gimnazije su u utorak, 4. aprila, posetili Javni akvarijum i tropikarijum kako bi se u ovoj neobičnoj i jedinstvenoj oazi u Beogradu uživo susreli sa organizmima o kojima su do sada učili samo na časovima biologije.
Lepo vreme donelo novu prirodnjačku avanturu
Savremeni gimnazijalci su na nekoliko sati svoju svakodnevnicu u učionici zamenili druženjem sa sitnim sisarima, gmizavcima, ribama različitih bioma Amazona, Crvenog mora i afričkih jezera Malavi i Tanganjika, ali i svima dobro poznatim stanarima Savskog jezera, Save i Dunava. Posmatrajući domaće i egzotične vrste, uverili su se koliko je raznolik i bogat živi svet naših i tropskih voda, šuma, prašuma, pustinja i hladnih mora.
Šarolikosti ekosistema i atraktivni i nesvakidašnji vodeni i suvi aranžmani oduševili su gimnazijalce, ali je ipak najuzbudljiviji trenutak, koji se i nakon posete prepričavao, bio onaj kada su posmatrali kako se pirane hrane živim mesom. Zahvaljujući ljubaznosti osoblja koje je odgovaralo na mnoga pitanja radoznalih i znatiželjnih učenika, gimnazijalci su detaljnim i zanimljivim objašnjenjima obogatili svoja ranije stečena znanja.
Sa hranom za ribice kao poklonom i uz reči zahvalnosti na gostoprimstvu, oni su napustili ovu beogradsku oazu, uz obećanje da će joj se opet vratiti.
Savremeni gimnazijalci kao reporteri
Kako bi zabeležili svoje iskustvo, utvrdili stečeno znanje iz biologije, ali i usavršili svoje izražavanje na srpskom i engleskom jeziku, učenici su pripremali reportaže.
Svaka grupa je dobila fotografiju zagonetne životinjske ili biljne vrste koju je trebalo da pronađe u tropikarijumu. Nakon uspešne potrage, o njoj su se detaljnije raspitivali i informisali kod stručnog osoblja, a zatim su sastavljali kratku reportažu, koja je sumirala sva znanja koja su ovom prilikom stekli, ali i impresije o delovima ove oaze koji su ih najviše oduševili.
Ovde možete pogledati jednu od odabranih reportaža.
Praktične lekcije iz ekologije u eko-školi
Savremena gimnazija je deo velikog međunarodnog projekta Eko-škola, koji je pokrenula Fondacija za edukaciju u oblasti zaštite životne sredine (FEE), čiji je cilj da kroz obrazovanje ohrabri ljude da učestvuju u očuvanju i unapređivanju kvaliteta životne sredine.
Zahvaljujući ovakvim posetama, savremeni gimnazijalci razvijaju svest o važnosti očuvanja biodiverziteta i zaštite prirodnih staništa. Inovativnim pristupima i svakodnevnim akcijama, oni stiču znanja o potrebi zaštite životne sredine, ali se i aktivno uključuju u stvaranje zdrave budućnosti naše planete.