Na državnoj smotri istraživačkih radova učenika srednjih škola Srbije, koja je održana u subotu, 1. aprila, istakla se učenica Savremene gimnazije Katarina Milenković. Ona je za naučni rad o uticaju crnog luka na ćelije raka dobila brojne pohvale, ali i sertifikat, i time pokazala da se trud koji je uložila veoma isplatio.
Nagrađeni trud, talenat i inteligencija
Takmičenje je okupilo 36 učenika, koji su se svojim radovima iz oblasti matematike, informatike, životne sredine, biologije, hemije, psihologije i istorije predstavili pred članovima komisije. Nju su činili univerzitetski profesori, naučni radnici i stručnjaci.
Katarina je svojim naučnim radom na temu „Uticaj metanolskog ekstrata Allium flavum na enzime antioksidativnog sistema ćelijiskih linija MRC5 A549 i HEPG2” iz oblasti „Life Science” zavredila pažnju komisije, koja ju je pohvalila i nagradila priznatim sertifikatom.
Naučni doprinos u istraživanju ćelija raka
Tema Katarininog istraživanja na kome je bazirala svoj naučni rad je uticaj metanolskog ekstrata Allium Flavum L (žuti luk) na enzime antioksidativnog sistema (superoksid mutaza 1 i 2 i katalaze) i ćelijske linije MRC5 (zdravi fibroblasti, ćelije pluća), A549 (rak pluća) i HEPG2 (rak jetre).
Crni luk je jedan od poznatijih citostatika, koji u kombinaciji s doksorubicinom (lekom koji se koristi u hemioterapija) uz povećanu koncentraciju enzima antioksidativne zaštite utiče na uništavanje ćelija raka. Nakon istraživanja, Katarina je došla do zaključka da su količine enzima kod ćelija raka jetre skočile u ogromnim količinama, što dokazuje da bi u 90% slučajeva ovakvim tretmanom ove ćelije bile izlečene. Dobijene rezultate savremena gimnazijalka je prikazala na graficima koji se nalaze u apstraktu i detaljno objasnila u svom naučnom radu.
Novi izazovi i pohvale za uspeh
Katarina je svoj rad „Uticaj metanolskog ekstrata Allium flavum na enzime antioksidativnog sistema ćelijiskih linija MRC5 A549 i HEPG2” radila pod mentorstvom profesora Biološkog fakulteta Nebojše Jasnića.
Nakon što je Regionalni centar za talente Beograd 2 izabrao njen rad kao jedan od onih koji mogu učestvovati na ovoj smotri, pred njom su se našli novi izazovi, koje je veoma uspešno savladala. Predstavljanje pred stručnom komisijom podrazumevalo je prezentaciju rada i odbranu apstrakta, kojim je Katarina potvrdila iznetu tezu i objasnila rezultate do kojih je došla. Višemesečni rad na ovom istraživanju Katarini je obezbedio priliku da ga objavi u nekom od američkih stručnih časopisa.
Podsticajna sredina i podrška kao „vetar u leđa” talentu
U Savremenoj gimnaziji se neguju različiti talenti učenika i svaki savremeni gimnazijalac dobija adekvatnu pažnju i podršku za ostvarenje svojih potencijala. Uz razumevanje i stručnu i pedagošku pomoć, učenicima Savremene gimnazije su otvorena sva vrata sveta nauke i umetnosti.