Tokom decembra savremeni gimnazijalci imali su priliku da posete Muzej iluzija i Muzej primenjene umetnosti. Obe posete bile su na svoj način očaravajuće i zabavne, a pre svega poučne i prepune novih iskustava.
Zagarantovana zabava u Muzeju iluzija
Učenici su prvo imali nesvakidašnji izlet u Muzej iluzija, u svet koji očarava sve generacije, a koji je očarao i ostavio bez daha i njih.
Iako im nije prvi put da idu u ovaj muzej, savremeni gimnazijalci su ponovo uživali u beskonačnoj sobi, odupiranju gravitaciji, gledanju iskrivljene slike o sebi u sobi ogledala i odnosima veličina na stolici koja menja percepciju veličine. A sve to su zabeležili kreativnim fotografijama u svim, ali baš svim nemogućim pozama. U Muzeju iluzija izazov je bio čak i da naprave korak po potpuno ravnoj i stabilnoj površini.
Kroz fascinantni svet privida osmišljen tako da natera na preispitivanje vlastitih čula, savremeni gimnazijalci podsetili su se znanja iz fizike i proverili da li je baš uvek moguće primeniti ga, a osim odličnog provoda, učenici su imali priliku da prošire svoje znanje o vidu, percepciji i ljudskom mozgu.
Čarolija nastavljena u Muzeju primenjene umetnosti
Nedugo nakon Muzeja iluzija usledila je i poseta Muzeju primenjene umetnosti. Učenici koji pohađaju predmet Umetnost i dizajn sa profesorkom Marijom Dimitrijević u njemu su pogledali izložbu „Klasično i simbolično” autorke Mile Gajić, višeg kustosa MPU, na kojoj su predstavljeni prstenje i minđuše od antike do srednjeg veka.
Obilazeći muzej, savremeni gimnazijalci su čuli više o poreklu i razvoju klasičnih formi prstenja i naušnica, o slojevitom svetu njihovih simbola i uloga, kao i o bliskosti tema i novoj interpretaciji motiva i ideja antike na srpskom srednjovekovnom nakitu.
Predmeti koje su imali priliku da vide predstavljaju jedinstvenu celinu unutar koje se jasno mogu uočiti originalni dometi starog srpskog zlatarstva.
Savremeni juveliri oprobali se u izradi dragocenih predmeta
Inspirisani postavkom i izuzetnim komadima nakita, među kojima su remek-dela, kao što su zlatan prsten kritsko-mikenske kulture koji je nastao oko 1400. godine pre nove ere, rimske geme stare 2.000 godina, vizantijski pečatni prsten iz VI–VII veka, viteško i streličarsko prstenje XIV i XV veka, rimske, ranoslovenske i srednjovekovne naušnice, učenici Savremene gimanazije i sami su imali priliku da dizajniraju svoj prvi komad nakita na radionici, uz pomoć svoje profesorke likovne kulture i Tehnoart škole.
Pokazavši talenat i vešte ruke, učenici su strpljivo na platno dodavali detalje i uz malo truda i puno mašte napravili sopstvenu magiju. Međusobno su delili ideje i stvorili svoju malu, ali dragocenu kolekciju savremenog nakita.
Nikad se ne zna, možda juvelirstvo i postane hobi nekoga od njih, pa na nekoj od narednih izložbi među nakitom prepoznamo i delo ruku savemenih gimnazijalaca.