Učenici Savremene gimnazije su sa profesorkom biologije Anom Vasilić i profesorkom matematike Anom Njegomir u utorak, 14. maja, posetili nacionalnu manifestaciju „Maj, mesec matematike”, koju je osmi put zaredom organizovao Centar za promociju nauke, u saradnji sa Matematičkim institutom SANU.
Šta je zajedničko matematici i geografiji?
Ove godine na manifestaciji „Maj, mesec matematike” priređen je „put oko sveta” u potrazi za neraskidivom vezom između matematike i geografije, dve discipline koje, kada se prepletu, otkrivaju skrivene predele.
Na Andrićevom vencu održana je interesantna radionica „Od DNK do Severnog pola”, gde su savremeni gimnazijalci naučili kako je moguće pročitati DNK poput knjige u kojoj su umesto slova nukleotidi.
Učenici su ovde bili i u ulozi enzima i sami pravili prototip fragmenta DNK pomoću više boja i malo matematike. Uverili su se kako je od njega moguće dobiti traku, a od trake slovo.
Oni su dobili i odgovore na pitanja koliki će biti nukleotidi, kako će nas odvesti čak do Severnog pola i da li će to biti njihova jedina destinacija.
Kreativni časovi za znanje koje se bolje i duže pamti
Savremena gimnazija za svoje učenike u kontinuitetu organizuje zanimljive časove, koje učenici posebno vole, jer im je manje konvencionalan način učenja veoma drag. U ovakve vannastavne aktivnosti učenici se veoma brzo i uklapaju.
Zato je Savremena i ovog puta oslušnula njihove potrebe i želje i uputila se na popularnu manifestaciju „Maj, mesec matematike”, gde su učenici upotpunili svoja znanja nesvakidašnjim informacijama i zanimljivostima.