Učenici II razreda iskoristili su izuzetnu priliku da posete Srpsku akademiju nauka i umetnosti kroz akciju „Otvorena vrata SANU”. Na taj način gimnazijalci su realizovali nastavu izbornog programa Pojedinac, grupa i društvo, kao i programa Jezik, mediji i kultura.
Impresivno zdanje hrama umetnosti i nauke
Učenici su se upoznali sa istorijom ovog hrama nauke i umetnosti srpskog naroda, u impresivnom zdanju, kroz reči nadahnutog vodiča, koji je obraćanje prilagodio uzrastu i neprekidno držao pažnju gimnazijalcima. Drugaci su na početku čuli osnovne informacije o nastanku ove ustanove. Zatim su obišli Svečanu salu, u kojoj se održavaju pristupne besede budućih akademika, kao i razna predavanja i tribine.
Posebno zanimanje učenika izazvala je spomen-soba akademika Branka Ćopića, književnika sa čijim su se delima već upoznali. Pogledali su i kratak film u kome jedan od najpoznatijih pisaca Branko Ćopić govori o svom detinjstvu i inspiraciji za svoje likove.
Arhiv SANU – riznica koja krije neprocenjive istorijske artefakte
Učenici su posetili i Arhiv SANU, ispunjen unikatima neprocenjive vrednosti, koji čuva tapije srpske istorije od srednjeg veka do današnjih dana. Učenici su tokom posete saznali o dokumentima koje su znameniti Srbi zaveštali Arhivu sa ciljem očuvanja srpske kulturne baštine, a imali su i jedinstvenu priliku da pogledaju Delovodni protokol Karađorđa Petrovića, pisanu zaostavštinu porodice Obrenović, Vuka Karadžića, Milutina Milankovića, Jovana Cvijića, kao i zaostavštinu znamenitih pisaca i pesnika – Ive Andrića, Branka Ćopića, Milana Rakića. Posebnu pažnju privukao nam je i spomenar Mine Karadžić i Dečanska hrisovulja, u kojoj kralj Stefan Dečanski nabraja sela koja dodeljuje manastiru.
Poseta SANU ostavila je veliki utisak na nas, a učenici su shvatili značaj očuvanja srpske kulturne baštine.
Više zanimljivih fotografija pogledajte OVDE.