Učenici prvog razreda Savremene gimnazije imali su priliku da učestvuju u projektu „Bezbedni na netu, bezbedni u svetu”, koji je organizovao Centar za edukaciju i društvenu emancipaciju mladih (CEDEM). Učenici su slušali o tome kako se zaštititi u digitalnom svetu i kako odgovorno koristiti društvene mreže.
Prisustvom i učešćem na konferenciji savremeni gimnazijalci su stekli znanja i veštine koje će im omogućiti da postanu vršnjački edukatori na ovu temu, ali i da usavrše svoje digitalne kompetencije.
Predavanja su držali:
- Katarina Jonev, edukator za bezbednost na internetu;
- Nikola Ristić, edukator za rad na društvenim mrežama i medijsku pismenost;
- Igor Jurić, predstavnik Fondacije „Tijana Jurić”.
Pajazit Pomak, direktor CEDEM-a, predao je Milki Keser, direktorki Savremene gimnazije, zahvalnicu za učešće škole u ovom projektu.
Zašto je važna digitalna pismenost dece?
Iako nudi ogromne mogućnosti, bez pravog razumevanja tehnologije digitalni svet može biti nepregledan i zaglušujući, pa čak i opasan. Digitalna pismenost dece je stoga važna iz dva razloga: zarad efektnijeg korišćenja digitalnih kanala i zarad bezbednosti.
Deca su grupa koja je posebno osetljiva na sajbermaltretiranje. Zato je važno da škole, kad god je moguće, predoče deci, a i roditeljima fenomen raznih vrsta zloupotrebe interneta. Saveti koji se moraju dati deci odnose se na razne teme, poput razgovora s odraslima i nepoznatima preko interneta, pristojnosti u ponašanju i prilikom deljenja sadržaja, kao i izbegavanja sukoba.