- Koji su osnovni sastojci i recepti rimske kuhinje?
- Kako se obedovalo i kakav je bio izbor hrane i pića u starom Rimu?
- Kako je izgledala antička kuhinja i kako je teklo pripremanje hrane?
- Kako su zaista izgledale čuvene antičke gozbe?
- Kakve savete čuveni rimski kuvar Apicije daje domaćinima i kuvarima?
Ovo su samo neka od pitanja na koja su učenici dobili odgovor na časovima latinskog jezika kod profesorke Natalije Stanković.
Rimski hleb, slatkiši sa urmama i čizkejk na starorimski način
De re coquinaria, prvi kuvar ponikao i zapisan na tlu Evrope, predstavlja neverovatnu riznicu kulinarskih i kulturoloških postignuća antičkog sveta. Ovaj kuvar, čiji je autor Marko Gavije Apicije, sadrži više od 400 jedinstvenih recepata podeljenih u celine (meso, povrće, mahunarke, divljač, perad, morski plodovi itd).
Deo koji se odnosi na pripremu mesa sadrži recepte za obradu iznutrica domaćih životinja ali i divljači, prvenstveno vepra, pa čak i puha. Zbirka sadrži i recepte za pripremu mesa ždrala, noja, flaminga, pauna…
Iz ove zbirke učenici su izabrali recepte i zajedno u grupama pripremili čuveni rimski hleb (panis quadratus), slatkiše sa urmama, kao i čizkejk na starorimski način.
Pogledajte neke od video-materijala koji će vas možda zainteresovati da se i vi oprobate u pripremi ovih tradicionalnih jela.
Učenici su specijalitete doneli u školu gde su ih sa velikim zadovoljstvom isprobavali i za trenutak se vratili u prošlost.
Tajna dugovečnosti starih Rimljana
Stari Rimljani su bili dugovečni, u čemu sigurno ima zasluge i to što su pre obroka jeli sveže voće, a jela začinjavali medom, biberom, sirupom od smokava, pinjolama i lišćem nane. Može im se zameriti neumerenost u jelu, ali uživanje i maštovitost u hrani su doveli do savršenstva. Tako su i specijaliteti naših učenika bili toliko dobri da su odlučili da ih ponovo spreme.