Učenici drugog razreda Savremene gimnazije svoju lekciju o Singidunumu realizovali su obilaskom lokacija na potezu od Pionirskog parka do Kalemegdana. Profesorka latinskog jezika Natalija Stanković i profesorka likovne kulture Zorana Milićević pričale su o nekada moćnom antičkom Singidunumu, koji su sagradili Rimljani u 1. veku n. e.
Gde su sahranjivani Rimljani, gde su se nalazile terme, a gde Jupiterov hram
Učenicu su obišli Pionirski park, odakle se pruža pogled na ulicu Bulevar kralja Aleksandra, nekadašnju Via Militaris, koja je spajala Singidunum sa malom Azijom i ostalim gradovima u Srbiji na čijem području su boravili Rimljani.
Kod Rimljana je postojao običaj sahranjivanja na ulazu u grad, tako da je strana na kojoj se nalazi Narodna skupština solarni deo, gde su sahranjivani muškarci, a suprotna je lunarni, gde su sahranjivane žene. O ostacima nekropola pričalo se i na Trgu republike, a obilazak je nastavljen Knez Mihailovom ulicom.
Plato ispred Filozofskog fakulteta svedoči o termama koje su nekada bile ne samo na toj lokaciji već i na Studentskom trgu.
Zgrada Narodne banke Srbije nalazi se na ostacima nekadašnjeg Jupiterovog hrama. Jupiter je bio izuzetno poštovan u Singidunumu, a ispred hrama se nalazio veliki broj žrtvenika i privatnih kuća. Ispred ulaza u TC „Rajićeva” učenici su mogli da vide ostatke nekadašnje rimske ulice.
Kako je izgledao Kalemegdan u antičkom periodu
Obilazak je završen na području današnjeg Kalemegdana, gde je bila smeštena IV Flavijeva legija, koja je formirala vojni logor (castrum). Logor je bio okružen šiljatim drvenim stubovima (palisadima), a sam ulaz u logor bio je na području današnje Biblioteke grada Beograda, što može da se vidi po ostacima u Rimskoj dvorani. Pored zidina utvrđenja, može da se vidi i deo vodovoda koji je dovodio vodu sa prostora Malog Mokrog Luga do grada.
Na ovaj način učenici su lakše zapamtili podatke, uočili ostatke Rimskog carstva, koji su svuda oko nas na području užeg centra Beograda, i sarađujući na zajedničkom projektu, istražili ostatke antičkog Beograda.
Perspektiva i rekonstrukcija umetničkih dela
Paralelno sa nastavom latinskog jezika, koja je na ovaj način realizovana, sa profesorkom likovne kulture Zoranom Milićević učenici su obilazili lokacije na kojima se nalaze skulpture i razgovarali o perspektivi, kao i o rekonstrukciji umetničkih dela. Neke od radova možete da pogledate u nastavku.