Učenici drugog razreda Savremene gimnazije nedavno su se vratili sa uzbudljivog studijskog putovanja koje je realizovano u prestonici Austrije, carskom gradu Beču. Tokom trodnevnog boravka imali su priliku da obiđu brojne znamenitosti jednog od najlepših evropskih gradova, njegove bogato dekorisane palate, lavirint dvorca Šenbrun, dvorac Belvedere, muzeje, kao i Prater, najstariji zabavni park na svetu.
Odmah po dolasku usledilo je panoramsko razgledanje grada, u okviru kog su mogli da vide Bečku državnu operu, Folksgarten, Muzej primenjene umetnosti, Prirodnjački muzej, Šenbrun, Parlament, Gradsku većnicu (Rathaus), Gradsku skupštinu, Muzejsku četvrt, Zgradu bečke secesije, Karlovu crkvu… Toliko lepote dočekalo ih je već samom početku – avantura je mogla da počne!
Dvorac Šenbrun sa najstarijim zoološkim vrtom u Evropi, Prirodnjački muzej sa preko 500.000 eksponata i Prater
Svedočanstva slikovite istorije učenici su imali prilike da vide i tokom drugog dana ekskurzije, kada su posetili dvorac Šenbrun i najstariji zoološki vrt u Evropi, koji je poznat i kao dom za vrlo retke životinjske vrste, poput džinovskih pandi. Dvorac je na Listi svetske baštine Uneska od 1996. godine. Na vrhu brežuljka nalazi se Glorijet, koji je korišćen kao trpezarija i sala za prijeme, a danas je pretvoren u najveći kafić u Beču. Sa vrha Glorijeta pruža se atraktivan panoramski pogled.
Učenici su potom posetili Prirodnjački muzej, jedan od najvećih svetskih muzeja te vrste sa čak 500.000 eksponata. Glavna atrakcija muzeja je Venera iz Vilendorfa, mali ali vrlo ekspresivan kip star oko 29.500 godina. Muzej poseduje najveću i najstariju javnu kolekciju meteora na svetu. Bogate su i kolekcije minerala, dragog kamenja i retkih fosila. Pažnju savremenih gimnazijalaca posebno su privukli i kosturi dinosaurusa.
Nakon obilaska muzeja učenici su se zaputili ka Prateru – jednom od najvećih evropskih zabavnih parkova koji se nalazi u drugom distriktu ovog grada, Leopoldštatu. Zabavni park dobio je ime po istoimenoj atrakciji – tornju Prater, ringišpilu sa kog se pruža prelep pogled na ceo park i jedan deo austrijske prestonice.
Naši gimnazijalci uživali su u turbulentnim rolerkosterima, vrtoglavo visokim ringišpilima i čudovištima koja vrebaju iz mraka kuće strave, a oni manje hrabri vreme su iskoristili da probaju neke od bečkih specijaliteta.
Susret s vrhunskim umetničkim delima i poseta muzeju Haus der Musik
Treći dan bio je rezervisan za odlazak do dvorca Belvedere. Kompleks čine dve palate i vrta i delo je arhitekte Lukasa fon Hildebranta iz 17. veka. Prvobitno je bio letnja rezidencija princa Eugena Savojskog, a kasnije dom Franca Ferdinanda. Obe palate danas su muzeji posvećeni austrijskom slikarstvu 19. i 20. veka, gde su savremeni gimnazijalci bili u prilici da vide i dela Klimta, Šilea i Oskara Kokoške.
Usledio je odlazak do muzeja Haus der Musik (Kuća muzike). Prolazeći kroz muzej koji se prostire na pet spratova, učenici su imali mogućnost da sviraju neobične muzičke instrumente, čuju kako se stvara zvuk i naprave svoju kompoziciju od ponuđenih nota. U delu muzeja čiji je naziv Sonosfera (Sonosphere) pred savremenim drugacima otvorio se misteriozni svet fenomena zvuka, a sigurno najzanimljiviji deo muzeja je prostorija u kojoj posetioci mogu dirigovati Bečkom filharmonijom.
Savremeni drugaci bogatiji za divno životno iskustvo
Savremeni drugaci napustili su prestonicu moćne Austrougarske carevine na obalama lepog plavog Dunava zadovoljni i bogatiji za divno životno iskustvo. Dok prepričavaju avanture i prave kolekciju uspomena, već polako maštaju o novom studijskom putovanju – pogodite gde!