Pored upoznavanja sa rimskom istorijom Beograda, učenici II razreda Savremene gimnazije imali su priliku da sa svojom nastavnicom latinskog jezika, Natalijom Stanković, saznaju i o mnogim drugim znamenitostima koje krase glavni grad Srbije. Tokom šetnje, učenici su saznali da statua Kneza Mihajla na konju, smeštena na glavnom beogradskom trgu, pokazuje prema neoslobođenim zemljama, simbolično gledajući ka tadašnjem neprijatelju.
Statua Branislava Nušića i drugi spomenici grada
Nedaleko od Trga republike, učenici su se upoznali sa statuom Branislava Nušića, čuvenog srpskog pisca i dramaturga. Saznali su da se ispred zgrade Narodne skupštine nalazi delo čuvenog vajara Tome Rosandića, koje prikazuje bogatstvo i raznolikost srpske kulturne baštine.
Poseta Srpskoj akademiji nauka i umetnosti
Značajnu pažnju učenici su posvetili i poseti Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, gde su saznali više o njenom osnivanju i značaju u razvoju naučne i umetničke misli u Srbiji. Takođe, posetili su Sabornu crkvu gde su učestvovali u obeležavanju godišnjice smrti Dositeja Obradovića, a upoznali su se i sa razlikama između pravoslavne i katoličke crkve, kao i sa čijim se moštima može susresti unutar ove crkve.
Istorija Beogradske biblioteke i Mihajlo Petrović Alas
Jedan deo šetnje bio je posvećen i obrazovanju o istoriji Beogradske biblioteke koja je prvobitno bila smeštena u zgradi koja je srušena tokom bombardovanja Beograda, kao i upoznavanje sa životom i radom Mihajla Petrovića Alasa, čuvenog srpskog matematičara.
Ovaj obrazovni izlet bio je prilika da učenici ne samo da čuju, već i vide brojne kulturne i istorijske znamenitosti Beograda, koje su mnogo puta ranije mimoišli ne znajući njihov pravi značaj. Ambijentalna nastava pokazala se kao izuzetno koristan način da se teorijsko znanje praktično primeni i doživi, čime se obogaćuje opšta kultura i razumevanje učenika o sopstvenoj zemlji i nasleđu.