Savremeni gimnazijalci su sa profesorkom verske nastave Anom Marjanović uoči Savindana posetili Vaznesenjsku crkvu i tako obeležili ovaj veliki praznik.
Tom prilikom upoznali su se sa sakralnom arhitekturom i razumeli značaj vaspitne uloge koju je pravoslavna crkva imala u formiranju etosa srpskog naroda.
Kako se proslavlja 27. januar u školama
Proslava Svetog Save kao školske slave obeležava se još od davne 1840. godine, a nakon nešto više od jednog veka pauze, tačnije 1990. godine, 27. januar je postao poseban dan koji se svečano proslavlja u školama.
Sveti Sava je bio najmlađi sin Stefana Nemanje, uticajni diplomata, prvi srpski prosvetitelj i arhiepiskop autokefalne žičke arhiepiskopije, zakonodavac, književnik i hodočasnik a, pre svega, utemeljivač srpske crkve, države i školstva.
Odbacio je život na dvoru i sa 16 godina otišao na Svetu Goru, gde se 1191. godine zamonašio. Sa svojim ocem Simeonom izgradio je Hilandar i podigao više od 14 manastira na Svetoj Gori.
U školama širom Srbije 27. januara tradicionalno se obeležava sećanje na Svetog Savu, a ove godine, za razliku od prošle, učenici Savremene gimnazije su se podsetili života ovog sveca u crkvi, a ne na svetosavskoj priredbi u svojoj školi. Čak nekoliko puta savremeni gimnazijalci su odlazili u Vaznesenjsku crkvu na opštini Savski venac, i to ne samo oni koji pohađaju versku nastavu već i oni koji su za izborni predmet odabrali građansko vaspitanje.
„Na ovaj način Savremena gimnazija je obeležila Dan duhovnosti – nacionalni praznik Svetog Savu i podsetila učenike na neprocenjivu vrednost misije srpskog prosvetitelja, ali i njegovih sledbenika”, istakla je profesorka verske nastave u Savremenoj gimnaziji Ana Marjanović.