Ruski lekar i naučnik Ivan Pavlov otkrio je i objasnio tip učenja koji se zove klasično uslovljavanje, a kada je ova lekcija došla na red ovogodišnjim savremenim drugacima, oni su na času psihologije ugostili zeku po imenu Kookie, koji im je pomogao da što lakše razumeju novu lekciju.
Pavlovljev eksperiment u modernim uslovima
Učenje je proces kojim stičemo znanja, veštine i navike, a u psihologiji postoje različite vrste učenja. Jedno od njih je klasično uslovljavanje, kada se stiču refleksne reakcije na inače neutralne draži.
Naime, naučnik Ivan Pavlov je uočio da psi luče pljuvačku nakon što čuju zvuk metronoma jer su ga prethodno čuli svaki put kada bi dobili hranu. Psi su vremenom izgradili uzročno-posledični refleks iako je pre svega toga zvuk metronoma za njih bio samo obična, neutralna draž na koju nisu reagovali.
A kako bi to savremeni učenici najbolje shvatili i naučili, pomogao im je zeka Kookie Ubiparip, ljubimac učenice II-6 Isidore Ubiparip, koji im je pokazao kako on reaguje na zvuk šuškanja kese. Kookie je pokretima svog tela i okretanjem glave pratio zvuk koji ga je asocirao na dobijanje hrane i obrok kome se uvek najviše raduje.
Životinje su i ranije bile gosti Savremene
Profesorka psihologije Kristina Turudić je i prošlogodišnjim savremenim drugacima lekciju o klasičnom uslovljavanju objasnila na kreativan način.
Tada je društvo na času psihologije učenicima i profesorki pravilo morsko prase Dobrivoje, a već posle nekoliko minuta učenicima je ovo postao jedan od najdražih časova u Savremenoj.
Dobrivoje je učenicima pokazao da reaguje na sam šum koji je stvorilo pomeranje hrane u teglici, dok je povezivanje tog zvuka sa dobijanjem hrane učinilo da on počne da se penje po svom kavezu, željno iščekujući svoj obrok.
Zbog odlične reakcije učenika na ovako izvedene empirijske časove, profesori Savremene će se u budućnosti truditi da ih bude još više, kao i da oni budu još kreativniji i zanimljiviji.