Savremeni koncept nastave u osnovi poseduje interdiciplinarnost. To su dokazali i učenici II-5 i II-6 kada su posetili Narodni muzej i ekskluzivnu italijansku izložbu pod nazivom „Berninijeva škola i rimski barok”, na kojoj je izloženo čak 55 remek-dela; na njoj su objedinili znanja iz likovne umetnosti i latinskog jezika.
Zahvaljujući stručnom vođenju, savremeni učenici su se upoznali sa izuzetno reprezentativnom izložbom barokne umetosti koja predstavlja Rim kao glavno sedište njenog širenja; upoznali su i Đovanija Lorenca Berninija kao jednog od najznačajnih baroknih umetnika uopšte, ali su proverili i svoje znanje latinskog jezika.
Zbližavanje sa umetnošću
Dela baroknih majstora Pjetra da Kortona, Ambrođa Bergonjona, Salvatora Rose, Đovanija Batiste Gaulija, Kavalijera D’Arpina, Đačinta Điminjanija, Matije Pretija, Andree Rosa, kao i francuskih i flamanskih umetnika koji su boravili u Rimu toga doba, dala su značajne informacije gimnazijalcima o stilu, različitim žanrovima, dekorativnim freskama i o samoj kolekciji Palate u Ariči.
Ova palata nosi ime plemićke porodice Kiđi, poznate porodice bankara iz Sijene, koja je u 17. veku bila među najznačajnijim u Rimu, a palata u potpunosti oslikava kosmopolitsku klimu večnog grada iz toga perioda.
Kreativno učenje kroz zagonetke u muzeju
Nakon izložbe posvećenoj baroku i Berniniju, učenici su dobili zadatke koji prate nastavni plan i program latinskog jezika. Potraga je mogla da krene, a po spratovima Narodnog muzeja učenici su se takmičili ko će prvi da završi sve zadatke.
Od slike koja predstavlja Eneju sa majkom Venerom, preko valetudinarije, Beogradske kameje, do rimskih novčića, najveći izazov bio je da pronađu Stobi i latinsku izreku koja govori da svakog dana treba podvući crtu (Nulla dies sine linea).
Pogledajte koje su zadatke učenici rešavali
Interdsiciplinarnost je odlika po kojoj se Savremena prepoznaje
Ovakav pristup nastavi, timski rad i projektni zadaci dokaz su da bez znanja latinskog jezika nema obrazovanja, tj. Sine lingua Latina nulla intelligentia.
Časovi latinskog su za učenike Savremene stvarno drugačiji, a ovog puta oni su spojeni i sa likovnom umetnošću, pa su učenici u Narodnom muzeju mogli da povežu svoje znanje, nauče nešto novo, ali da se i dobro zabave.
Pogledajte više fotografija ovde.