Udruženje „Drug nije meta” je u utorak, 28. maja, organizovalo treću po redu konferenciju na temu podizanja svesti o vršnjačkom nasilju, na kojoj su gost bili i savremeni učenici I-2.
Ideja je bila da se tokom celog dana promovišu prijateljstvo i primeri dobre prakse, čemu su se priključili i savremeni gimnazijalci.
„Svako nasilje treba prijaviti, to nije sramota”
Nakon uspeha prve dve konferencije o vršnjačkom nasilju, koje su okupile oko 1.000 učenika osnovnih i srednjih škola, Udruženje „Drug nije meta” je i ove godine organizovalo konferenciju o vršnjačkom nasilju pod imenom „Svako nasilje treba prijaviti, to nije sramota”. Savremeni gimnazijalci su na njoj potvrdili da je društveno odgovorno prijaviti nasilnika, jer je to pomoć i za nas i za njega.
Učenici su sa posebnom pažnjom pratili izlaganje Ane Mirković, psihologa i direktora Instituta za digitalne komunikacije, čija je tema bila digitalna reputacija i digitalno nasilje, kao i izlaganje odeljenjskog starešine i učenika Desete beogradske gimnazije o načinu kojim su stvorili slogu i empatiju u svom odeljenju.
Učenicima je posebno bilo zanimljivo zatvaranje konferencije, jer su tu čuli jutjubere Baku Praseta i Va Vanu, koji su privukli pažnju mladih ličnim primerima u vezi sa temom vršnjačkog nasilja.
Tema o kojoj se priča u Savremenoj
Savremeni gimnazijalci su do sada više puta imali priliku da slušaju stručnjake i da sa njima diskutuju o vršnjačkom nasilju. Oni su imali radionice na časovima građanskog vaspitanja, a za njih je organizovano i predavanje „Vršnjačko nasilje i maloletnička delinkvencija”, koje je održala inspektorka za maloletničku delinkvenciju Marija Stanković.
O ovoj temi se u Savremenoj ne ćuti, što je još jednom potvrđeno odlaskom učenika na konferenciju „Svako nasilje treba prijaviti, to nije sramota”.