U četvrtak, 29. oktobra, Savremena gimnazija organizovala je posetu ovogodišnjem jubilarnom 60. Beogradskom sajmu knjiga, koji se održava pod sloganom: „Šta bi bilo da nije bilo?“.
Na ovogodišnjem Sajmu svoj štand i prezentaciju imala je i Savremena gimnazija, te je tako jedna od stanica učenika tokom ove posete bila i štand njihove škole.
Šta čitaju savremeni gimnazijalci?
Poseta Sajmu omogućila je savremenim gimnazijalcima da pronađu knjige u okviru žanrova koji ih najviše privlače, ali i da otkriju nešto novo što do sada nisu znali, a što bi moglo da proširi njihove vidike. U svakom slučaju, lepo je da još u tinejdžerskim danima steknu naviku da posećuju kulturna dešavanja.
Pored romana avanturističkog i zabavnog karaktera, učenici su bili zainteresovani i za knjige koje mogu da im pomognu da pravilno pišu i govore, za rečnike, ali i za knjige o kuvanju i razvijanju raznih veština.
Ovaj sajamski dan posvećen je organizovanim posetama učenika, nastavnika, školskih bibliotekara, studenata i profesora. Tim povodom izdavači su pripremili poseban program namenjen deci i mladima, kao i njihovim učiteljima i predavačima.
Šta je Beogradski sajam knjiga?
Beogradski sajam knjiga je više od skupa izdavača na jednom prostoru. On predstavlja susret pisaca sa publikom, retrospektivu književnih dešavanja u protekloj godini, razmenu ideja i predstavljanje novih dometa u svetu knjige. Beogradski sajam knjiga iz godine u godinu poseti sve veći broj ljudi iz čitave države, a i šire, zbog čega predstavlja jedno od najznačajnijih kulturnih dešavanja u glavnom gradu.
Naša čuvena književnica Desanka Maksimović, još davne 1988. godine, rekla je o Sajmu knjiga:
„Da poživimo stotine godina, ne bismo stigli otvoriti sve ove školjke bisera ljudske misli, pune vatre srca i oluje mašte…“.
Veliki broj knjiga koji se izda u celom svetu svake godine, dokaz je da pisana reč i pored velikog razvoja tehnologije i dalje živi.