FIZIKA
Učenje sile trenja uz pomoć tehnologije
Učenici uz pomoć Prezi aplikacija uče na savremen način. Tako se isključuje mogućnost pogrešnog prepisivanja sa table, što je bio jedan od glavnih problema za razumevanje gradiva.
Na času obrade pojma sile trenja pokazan je video-materijal s početka prezentacije, u kome se prikazuje kolikom silom se drže zajedno dva telefonska imenika upletena tako što im se pomešaju stranice. Dva učenika bila su zadužena da na takav način upletu stranice udžbenika iz fizike. Iznenadili su se kada su shvatili da je knjige skoro nemoguće razdvojiti. Tokom časa, upleteni udžbenici su kružili u učionici, što nije remetilo dinamiku časa, već je samo pojačalo znatiželju učenika da razumeju ovu pojavu.
Na kraju časa učenici su odgledali drugi deo videa sa telefonskim imenicima i shvatili da je za njihovo razdvajanje potrebna sila adekvatna težini od čak 4 tone, što je mnogo više od predviđanja jačine ove sile.
Kontrolni zadatak iz fizike na savremen način
Tokom pripreme za kontrolnu vežbu iz fizike učenici uče uz pomoć prezentacija i video-materijala, a klasičan kontrolni zadatak uz nove tehnologije poprima drugi oblik: teorijski deo se testira online, dok se zadaci još uvek rade na papiru.
Da bi se što bolje spremili za test, učenici se dele u grupe pomoću nekog programa random biranja. Nakon što saznaju pravila u prezentaciji, u kojoj su dati i neophodni delovi gradiva kao pomoć, svakoj grupi se dodeli iPad kako bi mogla da koristi materijal sa prezentacije u izradi zadataka, na kojima je moguće postići maksimum bodova samo zajedničkim zalaganjem.
Phet interaktivne simulacije se prikazuju učenicima na interaktivnoj tabli, naizmenično sa prezentacijom, pa tako nema šanse da učenici na test dođu nespremni.
Profesorka fizike Tijana Marinković, nastavu neprestano unapređuje, osvežava i čini pristupačnijom primenom različitih video prezentacija, animacija i simulacija raznih fizičkih procesa. Zahvaljujući tome, učenici praktično mogu da vide određeni fizički proces u obliku video eksperimenta, a da pritom parametre koji utiču na taj proces mogu da menjaju direktno dodirom na ekranu iPada.
Učenici često u radu koriste veoma značajan sajt za animacije iz fizike www.phet.colorado.edu, na kome se nalazi velika baza simulacija i animacija iz različitih oblasti iz fizike.
Profesorka podstiče učenike da zajedno vežbaju zadatke tako što nakon svake obrađene lekcije, jedan učenik radi zadatak na interaktivnoj tabli, a ostali prate izradu i učestvuju preko svojih računara. Kako bi dodatno stimulisala učenike da se posvete fizici, profesorka im, pored obaveznih domaćih zadataka, zadaje i takozvane volonterske zadatke, koji su nešto teži i donose 5 iz fizike.
Ovakva nastava fizike motiviše učenike da se dodatno trude i razbija njihove eventualne predrasude da je fizika teška, približava im je i čini je zanimljivijom.