PSIHOLOGIJA
Ovog puta na času psihologije – zeka Kookie! Pogledajte zašto
Ruski lekar i naučnik Ivan Pavlov otkrio je i objasnio tip učenja koji se zove klasično uslovljavanje, a kada je ova lekcija došla na red ovogodišnjim savremenim drugacima, oni su na času psihologije ugostili zeku po imenu Kookie, koji im je pomogao da što lakše razumeju novu lekciju.
Naime, naučnik Ivan Pavlov je uočio da psi luče pljuvačku nakon što čuju zvuk metronoma jer su ga prethodno čuli svaki put kada bi dobili hranu. Psi su vremenom izgradili uzročno-posledični refleks iako je pre svega toga zvuk metronoma za njih bio samo obična, neutralna draž na koju nisu reagovali.
A kako bi to savremeni učenici najbolje shvatili i naučili, pomogao im je zeka Kookie Ubiparip, ljubimac učenice Isidore Ubiparip, koji im je pokazao kako on reaguje na zvuk šuškanja kese. Kookie je pokretima svog tela i okretanjem glave pratio zvuk koji ga je asocirao na dobijanje hrane i obrok kome se uvek najviše raduje.
Detektivske priče za zanimljiviju psihologiju
Verovatno nijedan školski predmet kod učenika ne izaziva toliko očekivanja kao psihologija, jer čovek od davnina želi da otkrije i spozna tajne ljudske duše. Na časovima psihologije učenici su naučili čime se bavi ova nauka, ko su bili prvi psiholozi, kako se na osnovu obima lobanje nekada „merila” inteligencija, koja je veza između biologije i psihologije i još mnogo toga.
Šta je zapravo klasično uslovljavanje po ugledu na Pavlovljev eksperiment sa psima, gimnazijalci su naučili uz pomoć morskog praseta; šta je instrumentalno učenje, videli su kroz snimke dresiranja životinja; a gledajući originalne snimke Kelerovih šimpanzi, naučili su šta je učenje uviđanjem.
Ono što ih je posebno oduševilo jeste eksperiment sa malim Albertom, iz kog su naučili šta je to emocionalno uslovljavanje. Za svaku novu oblast, profesorka se potrudila da bude inovativnija, pa je tako kroz kreativne igrice i rešavanje detektivskih priča naučila učenike kako da razlikuju mišljenja i da menjaju direkciju u njemu.